česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MČ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dr. Michelle Čipera - Život lékařky na dalekém severu Kanady

Velvyslanectví České republiky v Ottawě uspořádalo dne 10. dubna ve spolupráci s Českou školou Ottawa besedu s doktorkou Michelle Čiperou o její inspirativní cestě lékařky působící v komunitách původních obyvatel na dalekém severu Québecu.

Besedu pro více jak 70 posluchačů zahájil zástupce velvyslance Aleš Opatrmý a dále ji moderovala ředitelka České školy Jaroslava Baconová. Večer s Michelle Čiperou zahájil sérii setkání s významnými Čechy žijícími v Kanadě, která bude velvyslanectví pořádat pravidelně v průběhu celého roku.

Michelle Čipera vyprávěla, co ji přivedlo k tomu, že věnovala 20 let svého života práci v tak vzdáleném a klimaticky náročném prostředí, jaké byly její prvotní dojmy a co ji vedlo k tomu, že se do vesnic původních obyvatel v Hudsonově a Jamesově zálivu v Severním Quebecu stále vracela. Pracovala tam jednak v Iqaluitu, ve všeobecné nemocnici , která poskytuje péči pro cca 16 000 obyvatel v oblasti Qikiqtani (Baffin), jež je domovem 16 komunit původních obyvatel na ploše zhruba milionu km2, jednak zajížděla přímo do těchto komunit.

Popsala, jak vypadal její běžný pracovní den lékařky, jak se vyrovnávala s jazykovými rozdílnostmi jednotlivých komunit. Poutavě se věnovala tradičním zvykům, které měla možnost s místními obyavateli prožívat, a její spolupráci s místními léčiteli. Nechybělo také vyprávění o tom, jak je možné v místním prostředí trávit volný čas.

Velmi zajímavým doplněním besedy se stal dokument o práci a životě M. Čipery v nemocnici, který v roce 2003 natočila kanadská televize CBC v rámci seriálu o životě imigrantů v Kanadě. M. Čipera jej pro účely besedy pořádané ne velvyslanectví od CBC získala, a hosté jej měli možnost během besedy také zhlédnout.

M. Čipera se krátce také dotkla v Kanadě velmi aktuálnímu tématu usmíření s původními obyvateli, k němuž měli účastníci besedy možnost zhlédnout dokument nejlepší kanadské režisérky dokumentárních filmů Alanis Obomsawin Chůze je lék (Walking Is Medicine), popisující cestu 6 Kríů, kteří s cílem usmíření absolvovali pěšky 1 600 km z jejich komunity Whapmagoostui k ottawskému Parlamentu. Pochod vycházel z tradice jejich předků, kteří absolvovali pěšky dlouhé vzdálenosti především v zimě, kdy jsou řeky i jezera zamrzlá. Whapmagoostui je nejsevernější vesnicí Kríů v Quebecu, v ústí Velké řeky velryb v Hudsonově zálivu.

M. Čipera umožnila hostům nahlédnout také do její rozsáhlé sbírky předmětů denní potřeby Inuitů a Krí obyvatel. V závěru věčera hosté měli možnost ochutnat labradosrký čaj a tradiční pokrm bannock, který se nejčastěji jí s borůvkovým džemem, neboť borůvky a brusinky jsou jedním z tradičních pokrmů Kríů a Inuitů.

Dr. Michelle Čipera se narodila v Ottawě do české rodiny a zde také vyrostla. Je jednou ze čtyř vnuček Dominika Čipery, blízkého spolupracovníka Tomáše Bati, který v roce 1948 uprchl z komunistického Československa. Společně se svou ženou Boženou a dvěma syny nastoupil do obuvnické firmy Baťa v Batawě, Ontario. Míša, stejně jako její tři sestry, se věnovala studiu přírodních věd. V roce 1993 zakončila své studium získáním lékařského titulu na Univerzitě Ottawa. Na atestaci se připravovala na Univerzitě McGill.

V návaznosti na rodinnou tradici pracovala Michelle více než 20 let jako rodinná lékařka v komunitách Inuitů a Krí obyvatel v Québecu. Nyní se vrátila do Ottawy a věnuje se péči o českou komunitu v Kanadě a spolupracuje s městem Zlín za účelem zachování dědictví sociálního poslání jejího dědečka. Na základě svých zkušeností z dalekého severu Québecu také vyučuje studenty medicíny na Univerzitě McGill  zdravotnickou problematiku původních obyvatel, včetně témat kulturní bezpečnosti, zdravotní rovnosti a inkluze.

 

 

 

Galerie


Beseda s Michelle Čiperou